Zaloguj się Dodaj swój serwer

PoradnikPoradniki dla graczy

Rodzaje serwerów Minecraft i slang graczy od A do Z

Wszystkie popularne rodzaje serwerów Minecraft, od anarchy po whitelistę, prostymi słowami, z liczbą serwerów dostępnych teraz i slangiem z serwerów.

Redakcja ServerList Opublikowano 14 min czytania
Rodzaje serwerówOd A do ZSMPPVPBOXGENANATWNFACPRISKYONELIFRPGMODBEDKITEAR16 trybów z naszej listy

Serwery Minecraft dzielą się na kilka rodzin: wspólne światy survival (SMP, survival, vanilla, Towny), formaty gracz kontra gracz (factions, lifesteal, KitPvP, Bedwars), tryby nastawione na grind (prison, skyblock, OneBlock, gens), sieci z minigrami oraz serwery z modami, które wymagają dodatkowego oprogramowania na twoim komputerze. Niżej każdy popularny rodzaj ma krótką definicję, liczbę serwerów, na które możesz wejść teraz, i link do ich listy, a na końcu jest slang, który usłyszysz, kiedy już będziesz w środku.

RodzinaRodzajeCo głównie robisz
Wspólny survivalSMP, survival, vanilla, semi-vanilla, Towny, earth, economy, hardcore, whitelistŻyjesz w jednym świecie z tymi samymi ludźmi przez tygodnie albo miesiące
PvPPvP, factions, raiding, lifesteal, KitPvP, BoxPvPWalczysz z innymi graczami, od szybkich pojedynków po długie wojny
GrindPrison, skyblock, OneBlock, gensPodbijasz liczby: pieniądze, rangi, poziom wyspy
MinigrySieci z minigrami, Bedwars, SkyWars, parkourKrótkie rundy ze wspólnego lobby
Mody i RPGModded, FTB, Pixelmon, Cobblemon, RPG, mcMMO, roleplayDodatkowa zawartość, od pełnych modpacków po questy z pluginów
DostępCrossplay, Bedrock, crackedKto może dołączyć, a nie w co grasz

Jak korzystać z tego poradnika

Właściciele sami tagują swoje wpisy i większość ma kilka tagów. Serwer lifesteal często ma też tagi SMP, survival i PvP, więc pojawia się we wszystkich czterech miejscach. Traktuj rodzaj jako opis głównej pętli rozgrywki, a zasady sprawdzaj na stronie danego serwera.

Liczba przy każdym rodzaju jest na żywo. Liczy wpisy z danym tagiem, które przy naszym ostatnim pingu odpowiedziały jako serwer, do którego da się dołączyć, więc uśpiona strona darmowego hostingu albo ekran przerwy technicznej się nie liczą. Nasza strona metodologii wyjaśnia, jak decyduje pinger. Łączna liczba serwerów z listy dostępnych teraz do gry: 100.

Tam, gdzie mamy pełny poradnik, opis rodzaju do niego linkuje. Rodzaj mówi, jakiej gry się spodziewać, a nie czy serwer jest dobry. Do tego przyda się poradnik jak znaleźć dobry serwer Minecraft.

Rodzaje serwerów od A do Z

Anarchy (anarchia)

Serwery anarchy nie mają zasad dotyczących griefingu, PvP ani cheatów i prawie nigdy nie resetują mapy, więc w samym świecie odkładają się lata historii. Najbardziej znany z nich, 2b2t, działa od 2010 roku. Wiele z nich nadal czegoś zakazuje, zwykle rzeczy, które crashują serwer albo łamią prawo poza grą. Nie są przeznaczone dla dzieci. Więcej w poradniku czym jest serwer anarchy i jak na nim przetrwać.

Na naszej liście dostępne teraz: 15. Przeglądaj serwery anarchy.

Bedwars

Drużyny zaczynają na osobnych wyspach, każda z łóżkiem. Dopóki twoje łóżko stoi, odradzasz się po śmierci, więc mecz polega na obronie łóżka, wydawaniu surowców z generatora na bloki, zbroję i broń, a potem na ataku, żeby zniszczyć łóżka pozostałych. Wygrywa ostatnia drużyna, która ma jeszcze kogoś w grze.

Na naszej liście dostępne teraz: 6. Przeglądaj serwery Bedwars.

BoxPvP

BoxPvP zamyka wszystkich na jednej małej arenie, która jest też kopalnią. Kopiesz odnawiające się bloki, sprzedajesz je, kupujesz lepszy sprzęt i cały czas walczysz z tym, kto stoi obok, więc nie ma bezpiecznego kąta do grindowania.

Na naszej liście dostępne teraz: 4. Przeglądaj serwery BoxPvP.

Cobblemon

Cobblemon to mod inspirowany Pokémonami, który zachowuje wygląd Minecrafta: stworzenia chodzą po świecie, a ty łapiesz je, trenujesz i walczysz nimi, nie wychodząc z niego. Działa na modloaderze Fabric albo NeoForge, więc dołączasz z zainstalowanym modpackiem serwera, a nie ze zwykłego launchera. Różnice wyjaśnia poradnik Pixelmon czy Cobblemon.

Na naszej liście dostępne teraz: 2. Przeglądaj serwery Cobblemon.

Cracked (non-premium)

Serwer non-premium działa w trybie offline, czyli nie sprawdza w Mojang, czy twoje konto jest prawdziwe. Dzięki temu mogą wejść osoby bez kupionego konta Java, ale też każdy może wpisać dowolny nick, więc dobrze prowadzone serwery non-premium każą ci przy pierwszej wizycie ustawić hasło komendą /register. Ryzyka opisuje poradnik czym jest serwer non-premium i czy jest bezpieczny.

Na naszej liście dostępne teraz: 19. Przeglądaj serwery non-premium.

Creative (kreatywny)

Serwery kreatywne dają nieograniczoną liczbę bloków i zwykle własną chronioną działkę, więc chodzi o budowanie, a nie o przetrwanie. Wiele z nich daje zaufanym graczom narzędzia do budowania, takie jak WorldEdit, a do tego konkursy i światy z wystawami budowli. Najczęstsze są serwery z plotami, czyli działkami do budowania.

Na naszej liście dostępne teraz: 6. Przeglądaj serwery kreatywne.

Crossplay

Serwery crossplay wpuszczają graczy Java i Bedrock do tego samego świata. Prawie wszystkie to serwery Java z Geyserem, który tłumaczy między edycjami, i zwykle z Floodgate, dzięki któremu gracze Bedrock wchodzą bez konta Java. Gracze Bedrock łączą się przez port Bedrock, domyślnie 19132, czasem pod osobnym adresem, a ich nicki często zaczynają się od kropki. Więcej w poradniku czy gracze Java i Bedrock mogą grać razem.

Na naszej liście dostępne teraz: serwery crossplay 50, a serwery dowolnego rodzaju, które odpowiadają na Bedrocku, 59. Przeglądaj serwery crossplay albo wszystko, do czego wejdziesz z Bedrocka.

Earth

Serwery earth grają na pomniejszonej mapie prawdziwego świata, z kontynentami, pasmami górskimi i wybrzeżami tam, gdzie się ich spodziewasz. Wiele z nich ma Towny, więc gracze zakładają miasta w prawdziwych miejscach i łączą je w nacje, z granicami, a czasem z wojnami. Stronę miast wyjaśnia poradnik o Towny.

Na naszej liście dostępne teraz: 3. Przeglądaj serwery earth.

Economy (ekonomia)

Na serwerach z ekonomią pieniądze to główny sposób rozwoju. Zarabiasz je w pracach, na farmach albo w handlu, a potem wydajesz w sklepach graczy, na domu aukcyjnym (zwykle /ah) albo na teren i rangi. To, jak żywa jest gospodarka, zależy od tego, czy ceny ustalają gracze, czy stałe sklepy administracji.

Na naszej liście dostępne teraz: 23. Przeglądaj serwery z ekonomią.

Factions

Factions to drużynowe PvP oparte na claimach, czyli zajętym terenie. Każdy członek dodaje frakcji moc, frakcja może zająć tyle terenu, na ile pozwala jej moc, a gdy moc spadnie poniżej liczby claimów, rywale mogą je przejąć (overclaim). Cała zabawa to rajdy na wrogie bazy z działami TNT. HCF, czyli hardcore factions, dodaje deathbany i mapy, które kończą się w ustalonym dniu. Na polskich serwerach podobny format to najczęściej gildie, na przykład z pluginem FunnyGuilds. Moc, tereny i rajdy wyjaśnia poradnik factions w Minecrafcie.

Na naszej liście dostępne teraz: 6. Przeglądaj serwery factions.

Gens

Serwery gens to pętla w stylu gier tycoon. Stawiasz generatory na swoim terenie, one z czasem produkują przedmioty, ty je sprzedajesz, a za zarobione pieniądze kupujesz więcej lepszych generatorów. Niektóre serwery są pokojowe, na innych gracze mogą najeżdżać nawzajem swoje bazy.

Na naszej liście dostępne teraz: 2. Przeglądaj serwery gens.

Hardcore

Na serwerze hardcore śmierć naprawdę coś kosztuje. Może to być deathban (czasowy ban na serwerze), ustalona liczba żyć albo wypadnięcie z gry do startu następnego sezonu. Zwykły survival zamienia się w bardzo ostrożny survival.

Na naszej liście dostępne teraz: 4. Przeglądaj serwery hardcore.

KitPvP

KitPvP całkowicie pomija zbieranie surowców. Wybierasz kit, czyli gotowy zestaw zbroi, broni i mikstur, od razu pojawiasz się na arenie i zdobywasz pieniądze albo lepsze kity za zabójstwa i serie zabójstw. To, czy serwer używa walki z 1.8, czy nowoczesnej, zmienia wszystko, co wyjaśnia poradnik PvP 1.8 czy nowa walka.

Na naszej liście dostępne teraz: 7. Przeglądaj serwery KitPvP.

Lifesteal

W lifesteal zabicie innego gracza zabiera mu jedno serce i dodaje je tobie. Gdy stracisz wszystkie, odpadasz: dostajesz bana albo zostajesz widzem, dopóki ktoś cię nie wskrzesi, zależnie od serwera. Serca zwykle można scraftować albo wypłacić jako przedmioty i nimi handlować. Limity serc, wskrzeszenia i zasady, które różnią się między serwerami, opisuje poradnik jak działa lifesteal.

Na naszej liście dostępne teraz: 17. Przeglądaj serwery lifesteal.

mcMMO

mcMMO to plugin, który dodaje do survivalu poziomy umiejętności jak w RPG. Kopanie, ścinanie drzew, łowienie ryb, walka mieczem i inne umiejętności rosną, gdy z nich korzystasz, i dają zdolności, na przykład chwilę bardzo szybkiego kopania o nazwie Super Breaker. Serwery mocno zmieniają tempo zdobywania XP i limity poziomów, więc szybkość awansu bardzo się różni. Szczegóły w poradniku mcMMO w praktyce.

Na naszej liście dostępne teraz: 8. Przeglądaj serwery mcMMO.

Minigames (minigry)

Sieci z minigrami mają wiele krótkich gier za jednym lobby: Bedwars, SkyWars, pojedynki, parkour, konkursy budowania i gry imprezowe. Wybierasz grę z menu albo u NPC i czekasz w kolejce, więc najważniejsze jest to, ilu ludzi gra w twoją grę o twoich porach.

Na naszej liście dostępne teraz: 12. Przeglądaj serwery z minigrami.

Modded (serwery z modami)

Serwery z modami wymagają na twoim komputerze tych samych modów co na serwerze, spakowanych w modpack z modloaderem, takim jak Forge, NeoForge albo Fabric. Paczkę zwykle instalujesz przez launcher, taki jak aplikacja CurseForge, Modrinth App albo Prism Launcher, i dołączasz z jego poziomu. Paczki są bardzo różne, od technologii i magii po przygody z questami, a serwery z paczkami FTB (Feed The Beast) mają własny tag.

Na naszej liście dostępne teraz: serwery z modami 4, serwery FTB 1. Przeglądaj serwery z modami.

OneBlock

OneBlock zaczyna się od jednego bloku zawieszonego w pustce. Gdy go zniszczysz, wraca jako coś innego i przechodzi przez kolejne fazy, od równin i jaskiń po Nether i End, a twoja wyspa rośnie z tego, co wypadnie. Na początku była to mapa z wyzwaniem dla jednego gracza, a dziś serwery prowadzą OneBlock jako tryb wyspowy podobny do skyblocka. Poradnik prison, skyblock, OneBlock czy gens porównuje te cztery grindy.

Na naszej liście dostępne teraz: 4. Przeglądaj serwery OneBlock.

Parkour

Serwery parkour to zbiory torów do skakania ułożone według trudności, z checkpointami, stoperami i tabelami wyników. Większość to gra w pojedynkę na czas, więc liczba torów jest ważniejsza niż to, ile osób jest online.

Na naszej liście dostępne teraz: 6. Przeglądaj serwery parkour.

Pixelmon

Pixelmon to starszy z dwóch dużych modów inspirowanych Pokémonami, z turowymi walkami na osobnym ekranie. Działa na Forge albo NeoForge i przed dołączeniem potrzebujesz dokładnie tej wersji modpacka, której używa serwer. Różnice opisuje poradnik Pixelmon czy Cobblemon.

Na naszej liście dostępne teraz: 1. Przeglądaj serwery Pixelmon.

Prison

Prison to pętla: kopiesz, sprzedajesz, awansujesz. Zaczynasz w najniższej kopalni, sprzedajesz to, co wykopiesz, kupujesz następną rangę (często oznaczoną literami od A do Z) i dostajesz się do lepszych kopalni z cenniejszymi blokami. Prestiż resetuje twoją rangę w zamian za stały bonus. Kiedy prestiż się opłaca, wyjaśnia poradnik jak działają serwery prison.

Na naszej liście dostępne teraz: 4. Przeglądaj serwery prison.

PvE

PvE to gracz kontra środowisko: walczysz z mobami, bossami i światem, a nie z innymi graczami. PvP jest wyłączone albo włączane na życzenie, co pasuje budowniczym, grupom znajomych i nowym graczom.

Na naszej liście dostępne teraz: 17. Przeglądaj serwery PvE.

PvP

PvP, czyli gracz kontra gracz, to jeden z najszerszych tagów na liście. Obejmuje serwery z pojedynkami i serwery treningowe (practice), KitPvP, BoxPvP, factions, lifesteal i światy survival, w których każdy może cię zaatakować. Najważniejsza jest wersja walki: wiele serwerów PvP zostaje przy walce sprzed 1.9, bez cooldownu ataku, a inne używają nowoczesnej. Zobacz PvP 1.8 czy nowa walka.

Na naszej liście dostępne teraz: 50. Przeglądaj serwery PvP.

Raiding

Serwery z rajdami pozwalają włamywać się do baz innych graczy i za to nagradzają. Należą do nich factions i HCF, ale też serwery SMP, na których wolno rajdować. Wiele z nich wyznacza okna na rajdy albo chroni bazy, gdy ich właściciele są offline, więc sprawdź zasady, zanim zbudujesz bazę w odsłoniętym miejscu.

Na naszej liście dostępne teraz: 6. Przeglądaj serwery z rajdami.

Roleplay

Na serwerach roleplay grasz postacią we wspólnej historii, w średniowiecznym królestwie, współczesnym mieście albo świecie fantasy. Spodziewaj się dokumentów z lore, eventów prowadzonych przez administrację i zasad o pozostawaniu w postaci (IC) i o tym, kiedy wolno mówić poza postacią (OOC). Wiele z nich najpierw prosi o krótkie podanie.

Na naszej liście dostępne teraz: 3. Przeglądaj serwery roleplay.

RPG

Serwery RPG zamieniają Minecrafta w MMORPG za pomocą pluginów: klasy, questy, własne moby, lochy i łupy ze statystykami. Większość robi to przez paczkę zasobów, a nie mody, więc dołączasz ze zwykłą grą i akceptujesz paczkę, gdy serwer ją zaproponuje.

Na naszej liście dostępne teraz: 6. Przeglądaj serwery RPG.

Skyblock

Skyblock zaczyna się na malutkiej wyspie w pustce z drzewem i kilkoma blokami. Wszystko dalej bierze się z tego, co zbudujesz: generatora bruku z lawy i wody, farm, grinderów mobów i handlu z innymi graczami. Na początku była to mapa dla jednego gracza, którą Noobcrew wydał w 2011 roku, a serwery dodały poziomy wysp, wyspy dla kilku osób i całe gospodarki. Zobacz prison, skyblock, OneBlock czy gens.

Na naszej liście dostępne teraz: 7. Przeglądaj serwery skyblock.

SkyWars

SkyWars zrzuca każdego gracza albo drużynę na osobną wyspę w niebie ze skrzyniami pełnymi łupów. Zbierasz sprzęt, budujesz most w stronę innych i próbujesz przetrwać do końca, zwykle w ciągu kilku minut. Standardem są kolejki solo i drużynowe.

Na naszej liście dostępne teraz: 3. Przeglądaj serwery SkyWars.

SMP

SMP to skrót od survival multiplayer: świat survival, który społeczność dzieli przez miesiące, a ludzie i wiek świata liczą się tak samo jak funkcje. To najczęstszy tag na naszej liście. Publiczne SMP, SMP z whitelistą i SMP z YouTube'a opisuje poradnik co oznacza SMP.

Na naszej liście dostępne teraz: 58. Przeglądaj serwery SMP.

Survival

Survival opisuje zasady, a nie społeczność: zbierasz, craftujesz i rozwijasz się od drewna do netherytu, a do tego możesz zginąć. Większość serwerów survival dodaje działki, ekonomię, prace albo mcMMO. Różnicę względem SMP wyjaśnia poradnik co oznacza SMP.

Na naszej liście dostępne teraz: 40. Przeglądaj serwery survival.

Towny

Serwery Towny pozwalają założyć miasto, zajmować teren chunk po chunku, płacić za jego utrzymanie i łączyć miasta w nacje. Przyciąga tu polityka i wspólne budowanie, a nie rajdy, bo zajęty teren jest chroniony. Poradnik Towny w Minecraft wymienia komendy i to, co różni się między serwerami.

Na naszej liście dostępne teraz: 6. Przeglądaj serwery Towny.

Vanilla

Serwery vanilla zostawiają Minecrafta takim, jakim stworzył go Mojang. Serwery semi-vanilla dodają małe pluginy ułatwiające grę, takie jak komenda /home albo groby, które przechowują twoje przedmioty, bez zmiany samej rozgrywki. Gracze techniczni szukają serwerów, które zachowują vanillowe działanie redstone'u, w tym niektóre glitche z duplikacją, które oprogramowanie serwerowe takie jak Paper domyślnie wyłącza.

Na naszej liście dostępne teraz: 11. Przeglądaj serwery vanilla.

Whitelist

Na serwer z whitelistą (w grze: biała lista) mogą wejść tylko zatwierdzeni gracze. Zwykle składasz podanie na Discordzie serwera, w krótkim formularzu o sobie, a administracja dodaje twój nick. Dzięki temu społeczności są małe i stabilne, i to jeden z powodów, dla których lubią je rodzice, co wyjaśnia nasz poradnik dla rodziców.

Na naszej liście dostępne teraz: 1. Przeglądaj serwery z whitelistą.

Słowa, które usłyszysz na serwerach

SłowoCo oznacza
AFKZ dala od klawiatury (away from keyboard). Wiele serwerów wyrzuca albo przenosi graczy, którzy są AFK zbyt długo.
Alt, multikontoDrugie konto. Serwery często ograniczają alty i zawsze banują za używanie ich do obchodzenia bana.
Claim, działkaChroniony teren, na którym budować możesz tylko ty i osoby, którym ufasz. Na serwerach z GriefPrevention zaznaczasz go złotą łopatą.
Combat logWylogowanie w trakcie walki. Serwery PvP na kilka sekund oznaczają cię jako gracza w walce (na polskich serwerach to antylogout) i karzą za wyjście, zwykle zabijając cię albo zostawiając po tobie NPC.
DupeGlitch z duplikacją przedmiotów. Korzystanie z niego to prawie wszędzie powód do bana.
Sezon, edycjaJeden okres życia świata przed resetem. Na polskich serwerach często mówi się edycja.
Gapple, refy i koxyZłote jabłko. God apple albo notch apple to zaklęte złote jabłko. Na polskich serwerach PvP zwykłe złote jabłka to refy, a zaklęte to koxy.
GriefNiszczenie albo okradanie cudzej budowli.
Hub, lobbyPierwszy świat, do którego trafiasz w sieci serwerów, gdzie wybierasz grę albo serwer.
KitGotowy zestaw przedmiotów z komendy /kit, zwykle z cooldownem.
Kolejka, queueKolejka do pełnego serwera albo do gry.
Kropka przed nickiemNicki zaczynające się od kropki (albo innego prefiksu) należą do graczy Bedrock, którzy weszli przez Geyser i Floodgate.
MOTDMessage of the day: dwie linijki pod nazwą serwera na liście w trybie wieloosobowym.
MSPTMilisekundy na tick. Serwer ma 50 ms na każdy tick, więc wartości poniżej 50 oznaczają, że nadąża.
OPOperator, czyli gracz z uprawnieniami administratora. To też skrót od overpowered (przegięty), jak w OP prison.
P2WPay to win: kupowane bonusy, dzięki którym płacący wygrywają z tymi, którzy nie płacą.
PingOpóźnienie między tobą a serwerem w milisekundach, pokazywane jako kreski na liście serwerów.
RangaRola z bonusami, zdobyta grą albo kupiona w sklepie serwera (itemshopie). Rangi administracji, takie jak helper, moderator i admin, to osobna sprawa.
/rtp albo /wildLosowy teleport na wolny teren daleko od spawnu.
Sieć serwerówKilka serwerów połączonych pod jednym adresem przez proxy, takie jak Velocity albo BungeeCord.
Skrzynka, crateSkrzynia z łupem, którą otwierasz kluczem. Klucze dostajesz za głosowanie, na eventach albo w sklepie.
SpawnMiejsce, w którym pojawiają się nowi gracze, zwykle chronione przed budowaniem i PvP.
/tpaProśba o teleport do innego gracza, który akceptuje ją komendą /tpaccept.
TPSTicki na sekundę. 20 to norma, wszystko poniżej oznacza, że serwer nie wyrabia.
UHCUltra hardcore: zdrowie nie regeneruje się samo, więc leczysz się złotymi jabłkami i miksturami.
Vote partyNagroda dla wszystkich online, gdy serwer osiągnie cel głosów. Głosowanie wyjaśnia poradnik dlaczego serwery proszą o głosy.
WarpNazwany punkt teleportu, na przykład /warp shop.
Wipe, resetWyczyszczenie świata, ekonomii albo obu, zwykle na koniec sezonu.

Które rodzaje są teraz najpopularniejsze

Tryby gry w pomiarachOstatnie 7 dni
TrybNa liścieGrywalne terazGracze terazGracze, średnia z 7 dniNajruchliwsza godzinaGłosy, 30 dni
PvP104502466354412 990
SMP115582390351714 150
Survival70401854234612 638
LifeSteal47171498225511 292
Towny12668013584300
RPG10611171290680
PvE26175179941295
Raiding1367399799071
Anarchy29156679743532
Skyblock1577519352907
Factions1267358493841
OneBlock946087623170
Prison945157042815
KitPvP1474836653508
Bedwars116213639174
Creative964726203317
Vanilla22111565597143
Earth6335237145
BoxPvP74143234175
Gens52831160
Mini Games20123254980
Skywars4311811
Modded8458110
Cobblemon3258109

Serwer oznaczony trzema trybami liczy się w każdym z nich, więc wiersze się nakładają i nie sumują się do wyniku całej sieci.

Pomiar: 19 paź 2026, 22:55 UTCJak mierzymy

Tabela pokazuje dla każdego tagu wpisy, serwery dostępne teraz do gry i graczy z ostatnich siedmiu dni. Serwer z trzema tagami liczy się we wszystkich trzech, więc suma wierszy jest większa niż cała lista.

18 października 2026 najczęściej występował tag SMP: miało go 118 z naszych 218 wpisów. Dalej były PvP ze 106 wpisami i survival z 70. Wpisy i gracze opowiadają jednak różne historie. Tag lifesteal miał 49 wpisów i w poprzednich siedmiu dniach średnio około 2180 graczy, a minigry miały 20 wpisów i łącznie średnio około 48 graczy. Tag Towny miał tylko 12 wpisów, ale średnio około 1350 graczy, z czego około 1280 przypadało na dwa serwery, co pokazuje, jak jeden czy dwa duże serwery potrafią ciągnąć cały tag. Najciszej było na serwerach parkour, roleplay, Pixelmon, FTB i z whitelistą: każdy z tych tagów miał w tygodniu łącznie średnio trzech graczy albo mniej.

Zmiany z miesiąca na miesiąc, zatłoczone i wolne tryby oraz głosy według trybów znajdziesz w raporcie tryby gry Minecraft w liczbach.